<

SERDAR SAATMAN

İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nü bitirdikten sonra, DEÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro bölümünde Master’ını tamamlamıştır. 2003 yılında Tiyatro Oyun Kutusu’nu Yarkın Ünsal ile birlikte kurmuştur. Kendi tiyatrosunda ve bir çok özel tiyatroda oyunlar yönetmiştir. Bu oyunların bir çoğunu kendi kaleme almıştır.

Yazıp yönettiği bazı oyunlar;

Sekshop - Son Zenne – Arabesk – Gülümse - Oyun’da Sınır Yok! - Aslan Şekspir – Çarpıntı - Mevlana Gecesi - Şeker’den Kraliçe Olur Mu? - Pank İle Jana

Türkiye’de daha önce hiç sahnelenmeyen oyunları Oyun Kutusu’nda büyük bir cesaretle sahnelemiştir. Bunların yanı sıra bir çok deneysel oyunları da sahneye koymuştur.

Bu oyunlardan bazıları:

Phaedra’nın Aşkı - Bay Sloane’u Eğlendirmek - Misery Öldü - That Face / O Yüz

İlköğretim okullarından, kurum tiyatrolarına kadar olan geniş bir yelpazede amatör gruplarla çalışmalar yapmıştır. Özel Ege Lisesinde 8 yıl, Özel İzmir Türk Kolejinde 5 yıl  tüm yaş gruplarıyla çalışmış, tiyatro eğitimleri vermiştir. Bu okullarda onlarca oyun sahnelemiştir.  Özel İzmir Türk Kolejinde her sene İngilizce olarak Broadway müzikallerinden büyük prodüksiyonlar sahnelemiştir.

BASİSEN ile İzmir’de banka çalışanları ile, EDAK ile Eczacılarla büyük sahnelerde büyük prodüksiyonlara imza atmıştır. Katip Çelebi Üniversitesi, Yetkin Aile danışmanlık psikoloji merkezi ile Yaratıcı Drama çalışmalarının liderliğini yürütmüştür. Amatör tiyatro çalışmalarını bir kitapta toplamaktadır.

Aldığı Ödüller;

2016 yılında Yeni Tiyatro Dergisi 4. Emek ve Başarı Ödülü, Yılın En İyi Yazarı – Son Zenne,

2008 yılında VIII. Lions Tiyatro Ödülleri, En İyi Yönetmen Ödülü– Phaedra’nın Aşkı

2010 yılında XI. Lions Tiyatro Ödülleri, En İyi Prodüksiyon – Arabesk

2010 yılında X. Lions Tiyatro Ödülleri, Özgün Yeni Oyun – Kısa Oyunlar/Mekanlar

YARKIN ÜNSAL

Marmaris’de doğdu. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık – Dramaturgi Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı fakültenin Oyunculuk bölümünü de birincilikle tamamlamıştır. Böylece okul tarihinde ilk kez sahne sanatlarının iki ana sanat dalından da mezun olan öğrenci olmuştur.

2003 yılında Tiyatro Oyun Kutusu’nu Serdar Saatman ile birlikte kurmuştur. Kendi tiyatrosunda ve bir çok özel tiyatroda rol almıştır. 2012 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Uluslar Arası Varna Bale Yarışması’nda Louis Frankenhuis’dan Jose Lemon ve Modern Dans Teknikleri workshop’una katılmıştır.

Başrollerini üstlendiği bazı oyunlar;

Son Zenne - That Face / O Yüz - Phaedra’nın Aşkı - Misery Öldü - Bay Sloane’u Eğlendirmek – Öteki - Oyun’da Sınır Yok! - Aslan Şekspir – Çarpıntı - Şeker’den Kraliçe Olur Mu?

EDAK çatısı altında eczacılarla büyük prodüksiyonlara imza atmıştır. Goethe Institute ile ortaklaşa “Çocuklarla Almanca Tiyatro” atölyeleri düzenlemiştir. Bu grupların liderliğini yürütmüş, çalışmalar sonunca Almanca oyunlar sahnelemiştir. TRT Çocuk için senaryosunu yazdığı Paki ile Pırpır adlı çizgi film yayınlanmıştır.

Yazar; 

2006 yılında 25. Suat Taşer Ödülü Kısa Oyun Yarışması'nda Sergilenmeye hak kazanan oyun: Dene-me-ler Yanıl-ma-lar
2004 yılında 4. Günaydın Edebiyat Şiir, Öykü, Masal Yazma Yarışması'nda Öykü Mansiyon Ödülü almıştır.

Bir çok kurumda tiyatro eğitmenliği yapmıştır. İlköğretim okullarından, kurum tiyatrolarına kadar bir çok amatör grupla çalışmalar yapmıştır. Özel Ege Lisesinde tüm yaş gruplarıyla çalışmış, tiyatro eğitimleri vermiştir. Bu eğitim kurumunda Türkçe ve İngilizce birçok oyun sahnelemiştir.

Almış olduğu ödüller; 

2016 yılında Yeni Tiyatro Dergisi 4. Emek ve Başarı Ödülü, Yılın En İyi Erkek Oyuncusu – Son Zenne, Rol: Zenne

2015 Yeni Tiyatro Dergisi 3. Emek ve Başarı Ödülü, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu – That Face / O Yüz, Rol: Henry

2008 VIII. Lions Tiyatro Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Phaedra’nın Aşkı / Rol: Hippolytus

 

TİYATRO OYUN KUTUSU TARİHÇE

TİYATRO OYUN KUTUSU

 

Tiyatro Oyun Kutusu, 2003 yılında İzmir'de kurulmuştur.

2014 sezonu itibariyle gösterimlerini İstanbul merkezli hâle getirmiştir.

 

"Her yer tiyatrodur!" düşüncesiyle yola çıkan Oyun Kutusu, bugüne kadar bir çok sahnede oyunlarını sergilediği gibi, kimi zaman boş alanları kullanmış, kimi zaman boş alanları tiyatro sahnesine çevirmiş kimi zaman da buluntu mekânlar projesi yaparak mekâna uygun oyunlar sahnelemiştir.

 

"Yeni soluk alanları" peşinde olan Oyun Kutusu, bir çok yabancı metinleri Türkçe'ye kazandırmış ve Türkiye prömiyeri yapmıştır.

Bunun yanı sıra bir çok yeni metinlerin de ilk defa sahnelenmesini sağlamıştır.

 

Yeninin ve yeni soluk alanları peşinde olan herkes için

Oyun Kutusu'nun kapağı ardında kadar açıktır...